Laptopy używane z gwarancją niepewności

Nowe, nieużywane laptopy mają to do siebie, że są bardzo drogie. A przy okazji – są bardzo nowoczesne, atrakcyjne, funkcjonalne i kuszące. Niestety, na zakup najnowszego (a co za tym idzie – niezwykle kosztownego) modelu pozwolić sobie może niewielu z nas. Oczywiście, systemy ratalne, które każdy, szanujący się sklep komputerowy czy dystrybutor nowoczesnego sprzętu ma w swojej ofercie, to propozycje uszyte na miarę kieszeni przeciętnego Kowalskiego. Tyle tylko, że nie każdy Kowalski ma ochotę spłacać przez kilka lub kilkanaście miesięcy raty za komputer, który po najwyżej roku – stanie się modelem przestarzałym.

Alternatywą dla takich kosztownych wydatków jest możliwość zakupu laptopa używanego. Atrakcyjne oferty sprzedaży sprzętu z rynku wtórnego znaleźć można zarówno w stacjonarnych komisach czy papierowych anonsach, jak i na wirtualnych portalach aukcyjnych. Używane laptopy są tanie. A dokładniej – nieporównywalnie tańsze od nowych, sklepowych modeli. Niestety, ich zakup obarczony jest ryzykiem, którego nie przewidzi nawet najbardziej wzięty informatyk, serwisant czy amator elektronicznych gadżetów.

Kupując używanego laptopa musimy pamiętać, że każdy sprzęt komputerowy ma swoją żywotność. Im laptop starszy – tym mniejsza jego wydajność, a większa – ewentualna awaryjność. Dodatkowo, zakup używanego sprzętu to albo całkowity brak gwarancji, albo gwarancja bardzo krótka, określana mianem gwarancji rozruchowej. Nie wolno także zapominać o tym, że kupno sprzętu na rynku wtórnym wiąże się z niemożnością skorzystania z bezpłatnego serwisu.

Wychodzi więc na to, że laptopy używane to z jednej strony możliwość popełnienia przyjemnych oszczędności, a z drugiej – konieczność kalkulacji i dokładnego przeanalizowania bilansu oczywistych zysków i możliwych strat. Być może tańsze netbooki lub tablety będą lepszym rozwiązaniem? Chociaż, kto nie ryzykuje – ten nie ma. Tyle tylko, że kto głupio ryzykuje przy zakupie laptopa – nie ma ani gwarancji, ani pieniędzy, ani sprzętu o oczekiwanej jakości.