Charakterystyka pamięci RAM

Pamięć RAM jest bardzo ważnym podzespołem komputerowym. W niej to w większości dokonywane są wszelkie obliczenia oraz przechowywane są dane i rozkazy do programów nad którymi obecnie pracujemy. Dlatego też bardzo ważna jest pojemność oraz prędkość działania układów, które zostały zainstalowane w bankach pamięci płyty głównej komputera.

W niektórych przypadkach, a dokładnie w chwili, w której płyta główna komputera zintegrowana jest z kartą graficzna część pamięci operacyjnej RAM przeznaczona jest właśnie tylko do obsługi karty grafiki, należy wziąć to pod uwagę w trakcie modernizacji komputera, gdyż możemy nie miło się zaskoczyć faktem iż do naszej dyspozycji nie mamy całego obszaru pamięci, który właśnie zainstalowaliśmy w naszym komputerze. Część tej pamięci możemy odzyskać, lecz spowoduje to spowolnienie działania grafiki.

Istotną rzeczą jest na jakich kościach zbudowany jest nasz RAM gdyż od tego faktu zależeć będzie nie tylko prędkość z jaką pamięć będzie działała ale także jej cena. Tu zależność jest praktycznie prosta im droższa pamięć tym lepsze będzie posiadać parametry użytkowe. Gdy kupujemy pamięć RAM należy także pamiętać o tym iż szybki postęp technologiczny dokonujący się w tej dziedzinie powoduje to, że pamięci które są w chwili obecnej układami z najwyższej półki za około trzy cztery lata będą zaledwie układami ze średniej lub też niskiej półki. Trzeba o tym pamiętać, aczkolwiek z drugiej strony nie należy od razu przepłacać za pamięć RAM, której nie będzie się wykorzystywać.